Proje Hakkında

Görme engellilerin güncel bilgiye erişimini kolaylaştıran Turkcell Hayal Ortağım, YGA & Turkcell stratejik ortaklığı ile 2012 yılında hayata geçirilmiştir. Bugüne kadar 8020 IVR Hattı ve IOS & Android işletim sistemli mobil uygulamalarıyla hizmet veren bu platform, bilgiye kesintisiz erişim çatısıyla artık WEB platformunda da abonelerine hizmet sunmaktadır.

Bu platform sayesinde görme engelli aboneler, güncel haberlere, köşe yazarlarının güncel yazılarına, binlerce sesli kitap ve eğitime, günlük burç yorumlarına, popüler dergilere, telefonlarından veya bilgisayarlarından ücretsiz ulaşabilirler.

Hayal Ortağım Projesi kapsamında, bu güne kadar 100 ilköğretim, 400 lise ve 100 üniversite öğrencisi, ayrıca 12 görme engelli danışma kurulu üyesi projeye destek vermiştir. Hayal Ortağım Platformu’nun görme engelli danışma kurulunda avukat/müzisyen Kerim- Selim Altınok, Milli Eğitim Bakanlığı Daire Başkanı / Parıltı Derneği Başkanı Hale Bacakoğlu, Nebraska Görme Engelliler Derneği Başkanı Fatoş Floyd, öğretim üyesi Süleyman Arı, ressam Eşref Armağan ve yazılımcı Hasan Özdemir bulunmaktadır.

2014 yılında dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olan GSMA’de “Toplumsal ve Ekonomik Gelişme” kategorisinde “En iyi Mobil Ürün-Uygulama” ve MIT tarafından düzenlenen “Innovators Under 35” yarışmasında birincilik ödülünü alan Turkcell Hayal Ortağım Platformu “Türkiye’deki her bir görme engelliye” ulaşmayı hayal ediyor.